Hledáte spolehlivou aku vrtačku? A víte, na co se při jejím výběru zaměřit? Čtěte zde!

Aku vrtačka je něco, co nesmí chybět v domácnosti žádnému kutilovi. Na druhou stranu se tento pomocník ale nehodí jen kutilům. I když totiž kutilským pracím příliš neholdujete a raději si na všechno voláte řemeslníky, čas od času je nutnost něco zašroubovat či dotáhnout. Vezměte si třeba takové obyčejné navrtání otvoru pro hmoždinku na pověšení obrazu. Na to si přece nebudete volat řemeslníky, protože to zvládnete hravě sami!

Hlavní kritéria výběru akumulátorové vrtačky

Aku vrtačka neboli akumulátorová vrtačka může sloužit k různým účelům. Jsou tady samozřejmě slabší a výkonnější stroje. Těm slabším se říká aku šroubováky, protože jsou ideální na šroubování, spíše než na vrtání. Výkonnější vrtačka je potom univerzální, protože jak vyvrtá otvor, tak zašroubuje vrut. Zajímavým poměrem ceny a výkonu se vyznačují vrtačky BlackDecker, a tak při pořizování svého nového pomocníka nemusíte dělat kompromisy. Nejdůležitějšími parametry akumulátorové vrtačky jsou: 

  • Kroutící moment
  • Počet rychlostních stupňů
  • Rychlost otáček

Všechny tyto parametry přímo ovlivňují vlastnosti vrtání a šroubování. Maximální kroutící moment nám určuje, jakou sílu otáčení zvládne aku vrtačka vyvinout. Pro měkčí materiály nám stačí nižší kroutící moment, u tvrdších materiálu je naopak potřeba větší síla. Akumulátorové vrtačky BlackandDecker jsou nabízeny v mnoha modelový řadách, kde si každý vybere podle svých představ. Důležitý je také rychlostní stupeň, kde levnější modely mají jeden, ty vybavenější potom dva. 

Další parametrem je potom rychlost otáček. U většiny modelů Black+Decker je nabízena plynulá regulace v určitém rozsahu. Dvoustupňové vrtačky potom mívají dva různé rozsahy nastavení.

Další funkce a baterie

Některé vrtačky mohou nabídnout také příklep, což je užitečná doplňková funkce. Aku vrtačky Black-Decker bývají vybaveny výkonnými akumulátory s rychlým nabíjením. Nejobvyklejším typem akumulátoru je dnes Li-Ion. Pokud chcete výkonnou vrtačku spíše než šroubovák, volte napětí aspoň 18 V.