První setkání s nimi je vždycky šok. Nečekáte nic neobvyklého a znenadání, na lince, ve spíži či za ledničkou na vás vykoukne. Koho máme na mysli? Švába. Po opadnutí počátečního šoku, většinou začnete přemýšlet o tom, jak je to možné. Svůj byt pravidelně a důkladně uklízíte, udržujete v něm pořádek a čistotu. Většinou jsou na vině vaši sousedé a stoupačky, které tento hmyz velmi rád ke své expanzi po panelových domech používá.
Rychlý a odporný
To, že jste se ale se švábem, jehož nejrozšířenějším druhem je v České republice rus domácí, setkali, je vlastně štěstí, neboť většinou tento rychlý hmyz, který je navíc aktivní zejména v noci, nemusíte vůbec vidět, i když s nimi v jedné domácnosti žijete po dlouhou dobu. Tento hmyz je nutné vždy likvidovat chemickou cestou. Dezinsekce švábů vyžaduje nejčastěji kombinaci požerových nástrah a lepicích pásek s atraktantem a také speciální postřiky. Vše je navíc nutné provézt v celém domě, nikoli pouze v bytě, kde se nevítaný host objeví.
Nezvaní noční upíři
V ložnicích se se švábem sice tak často nesetkáte, můžou se stát ale oblíbeným útočištěm jiného nepříjemného hmyzu, kterému navíc v noci chutná vaše krev, štěnic. Nejčastěji si štěnici přivezeme z dovolené, ale i ony se mohou do vašeho bytu dostat pomocí stoupaček. Štěnice jsou známé svou odolností proti nejrůznějším prostředkům, dezinsekce štěnic vyžaduje speciální insekticidy, kterými disponují pouze odborné firmy. Přítomnost štěnic kromě podezřelých štípanců na vašem těle může prozradit jejich drobný trus, nejčastěji v okolí postele.
Hlodavcům se líbí především ve společných prostorech
Dalšími obyvateli panelových domů, především společných prostor typu sklepy či garáže, mohou být i nejrůznější hlodavci, zejména potkani, krysy a myši. S jejich výskytem je navíc spojeno i riziko přenosu nejrůznějších nemocí. Naštěstí likvidace hlodavců neboli deratizace nebývá nikterak složitá. Nejčastěji se využívají nejrůznější typy požerových nástrah.